Overview: Etapa 25

Unirea Urziceni 0–3 Oţelul Galaţi. Tactica lui Marian Pană de a o lăsa mai moale cu Steaua pentru a trage nebuneşte cu Oţelul n-a prea mers. A luat trei goluri şi de la actualii lideri ai ierariei generale, acolo unde fosta campioana a României se apropie cu paşi mici dar siguri de ultima poziţie. Ibeh a deschis scorul după numai opt minute de joc. Cu un sfert de oră înainte de final, Laurenţiu Iorga (un om important în angrejanjul Galaţiului pe parcursul acestui sezon, dar despre care nu se prea discută nicăieri) a majorat avantajul pe tabelă, urmând ca bosniacul venit în iarnă Bratislav Punosevac să ducă scorul la un previzibil 3-0 pentru oaspeţi.

SC Vaslui 2–0 Dinamo Bucureşti. Oaspeţii păreau a fi pe val, după o victorie destul de clară contra Braşovului. Totuşi, „New Dinamo” poate să găsescă ora de disputare drept o scuză, băieţii lui Ando nefiind prea obişnuiţi să evolueze de la ora 17. Vasluienii au spart gheaţa, punctând prin Wesley în minutul 24, urmând ca imediat după pauză să majoreze scorul la 2-0 graţie reuşitei „căpitanului” Gabriel Cânu. Desigur, după meci au urmat unele „săgeţi” între Porumboiu şi Hizo respectiv Ioan Andone. Parcă mă aşteptam la mai multă înţelepciune din partea celor trei, mai ales că sunt implicaţi de ani buni în acest fenomen…

FC Braşov 0–1 Gloria Bistriţa. „Armeanul” a redebutat la Gloria Bistriţa cu o victorie, chiar dacă de această dată este director sportiv. Nae Manea a rămas antrenor principal, după ce a înţeles cum stă treaba cu venirea lui Florin Halagian. Nu ştiu cum mai e relaţia dintre Manea şi Pădureanu, ţinând cont de faptul că fostul tehnician al Rapidului a stat pe marginea terenului, în vreme ce „tata Jean” şi „Armeanul” au stat în partea opusă a băncii tehnice. Un rezultat destul de surpinzător, chiar nu mă aşteptam la o victorie în deplasare a bistriţenilor, cei care au trecut în faţa Braşovului după acest rezultat.

Universitatea Cluj 2–2 Gaz Metan Mediaş. Meci nebun la Mediaş, acolo unde echipa lui Cristi Pustai a jucat din inedita postură de… oaspeţi. Gazdele au intrat în avantaj mulţumită „dublei” lui Claudiu Niculescu, autorul a două goluri înscrise într-un interval de nici trei minute. La mijlocul reprizei secunde oaspeţii au redus din handicap prin brazilianul Eric, urmând ca în minutul 87 să egaleze Dan Roman. În prelungiri, U Cluj trebuia să primească o lovitură de la 11m, însă arbitrul partidei n-a vrut să înfrumuseţeze un meci şi aşa destul de interesant şi palpitant.

Pandurii Târgu-Jiu 4–2 Victoria Brăneşti. Nu doar rezultatul este realmente impresionant cât maniera în care a fost obţinut. Gorjenii au reuşit performaţa de a conduce cu scorul de (atenţie!) 4-0, după golurile marcate de Vranjes, Nistor, Stromajer şi Băcilă. În prelungiri, oaspeţii au redus avantajul gazdelor, punctând în două rânduri prin Bogdan Oprea (a treia etapă la rând în care marchează, a doua oră când o face în poarta care trebuie :D) şi Vasile Olariu. Astfel, Pandurii ajung la a treia victorie consecutivă, reuşind să se distanţeze de zona periculoasa a retrogradării.

Sportul Studenţesc 2–3 FC Timişoara. Bănăţenii au reuşit iarăşi să fie conduşi de către adversari. Nu ştiu cu exactitate numărul dăţilor în care se aflau în dezavantaj pe tabelă, însă pot să dau un exemplu destul de recent – etapa trecută, Astra a avut 2-0 la Timişoara, însă gazdele au găsit resurse pentru a egala. De această dată, „lanterna roşei” a clasamentului a avut 1-0 contra unicei formaţii neînvinse din România (şi una dintre puţinele din Europa), însă tânărul atacant Zăgrean i-a scos din nou pe timişoreni dintr-o situaţie dificilă înscriind o „dublă”. A urmat superexecuţia lui Tibi Bălan (din punctul meu de vedere, golul sezonului) care n-a fost suficientă pentru a asigura un punct „studenţilor”, deoarece Goga a scăpat singur cu portarul şi a punctat decisiv.

Astra Ploieşti 1–0 Steaua Bucureşti. Un rezultat previzibil din toate punctele de vedere, în special dacă am fi ştiut formaţia de start a oaspeţilor. În plus, prezenţa patronului Gigi Becali în tribune cred că a presat şi mai mult evoluţia steliştilor. Meciul a fost unul slab, cu mai multe erori de arbitraj decât faze de gol. Şi totuşi, golul decisiv a venit în prelungiri dintr-un corner, ca urmare a insistenţei lui Ousmane N’Doye, cel care a scos lovitura de la colţ. De notat frumuseţea şutului din vole expediat de Ovidiu Mihalache, nimeni altul decât fundaşul dreapta al sezonului trecut.🙂

FCM Târgu-Mureş 0–0 CFR Cluj. Scor alb pentru o partidă care nu merita un altfel de rezultat. Poate că atacantul brazilian al gazdelor, Didi, nu a înscris niciun gol în acest meci, dar cu siguranţă A SCRIS ISTORIE ratând o ocazie monumentală. Din aproximativ cinci metri, acesta a reluat pe lângă poartă, amintindu-ne de ocaziile uriaşe irostie de Ianis Zicu în trecut. În rest, n-ar mai fi multe de spus. Ambele echipe rămân pe poziţii. Târgu-Mureş este în continuare departe de zona periculoasa a retrogradării, în vreme ce clujenii sunt şi mai departe de retrogradare, dar tot pe atât de departe de performanţă.

Rapid Bucureşti 0–0 Universitatea Craiova. Trei pane de curent electric (vă aduceţi aminte de meciul din „Giuleşti” contra PSG-ului lui Ronaldinho?) şi un punct pentru clasament. Cu asta s-a ales Rapidul după acest meci. În schimb, Craiova se poate lăuda că s-a ales cu doi tineri jucători destul de INTERESANŢI, pe numele lor Gugu şi Jackie. Nu, nu sunt porecle. Pur şi simplu aşa se numesc cei doi fotbalişti care au fost titulari pentru oaspeţi, şi care s-au luptat exemplar. Consider că egalul a fost destul de echitabil.