Overview: Etapa 24

Victoria Brăneşti 1–1 Sportul Studenţesc. Partidă destul de „moale”, fără prea multe lucruri de notat. Pentru gazde a deschis scorul Bogdan Oprea, nimeni altul decât cel care-şi îngropase echipa printr-un autogol etapa trecută, la Ploieşti. Din păcate pentru echipa lui Ilie Stan, acest gol nu a fost de ajuns, întrucât Sportul a revenit cu un minut înainte de expirarea celor 90 regulamentare, Ferfelea fiind cel care a egalat. Scor final 1-1, astfel că ambele formaţii stagnează în nisipurile mişcătoare ale Ligii I.

Gloria Bistriţa 2–4 Universitatea Cluj. Cu mult peste media campionatului. Astfel am putea cataloga spectaculos meci dintre Gloria şi „U”. Nu doar că s-au înscris şase goluri. Am avut nu mai puţin de trei „duble”, lucru mai rar întâlnit. Cafasso, fundaşul stânga al gazdelor, a deschis scorul după primul sfert de oră. La nici zece minute, Delgado a fost eliminat, urmând ca Niculescu să fie înlocuit cu mai puţin experimentatul Cojocnean, semn că meciul se îndrepta spre o victorie a bistriţenilor. Pauza a fost folosită cu cap de Ionuţ Badea, astfel că „Prinţul” Cristea şi Pele au dus Clujul în avantaj. Acelaşi Cafasso a egalat pentru Gloria, însă şi la oaspeţi au mai punctat aceiaşi Cristea şi Delgado, într-unul din meciurile campionatului.

Steaua Bucureşti 5–0 Unirea Urziceni. O victorie la scor nesperată de roş-albaştrii. Chiar mă aşteptam la un meci dificil, precum cel din tur. Deja îi vedeam pe stelişti blocaţi undeva la 30 de metri de poarta lui Curcă, aflaţi în imposibilitatea de a găsi cheia spre gol. Iată că au văzut-o şi au folosit-o de cinci ori, ca într-o partidă amicală cu vreo echipă de peste Prut. De notat faptul că Burdujan şi Dică au punctat, asta în timp ce brazilianul Maicon n-a fost trecut nici măcar pe lista rezervelor, semn că lui „Sorinaccio” îi este acordată multă încredere.

Gaz Metan Mediaş 0–0 FCM Târgu-Mureş. Într-o etapă în care s-au marcat multe goluri, cine putea, printre alte echipe, să strice toată frumuseţea? Desigur, Gaz Metan Mediaş. Nici aici nu vreau să comentez prea multe. Trebuie ştiut faptul că oaspeţii au folosit din nou un 5-3-2, în vreme ce gazdele au folosit un 4-5-1 cu Dan Roman, fostul jucător al târg-mureşenilor, vârg împins şi cu Eric de Oliveira în spate. Eric a fost autorul a cel puţin două ocazii mari de gol, înainte şi după pauză. Prima dată a expediat un şut scos de sub bară de goalkeeper-ul Balauru, iar a doua oară a trimis un şut din lovitură liberă în transversală.

FC Timişoara 2–2 Astra Ploieşti. Deşi nimeni nu ar fi crezut, oaspeţii au fost cei care au preluat conducerea graţie reuşitei lui Osvaldo Miranda (aşadar, putem consemna prima reuşită a argentinianului în acest sezon), ba chiar a condus cu 2-0 după ce senegalezul N’Doye a marcat, la rândul său, primul gol pentru prahoveni, răzbunându-se pentru cele pătimite acum două sezoane, după cum am şi scris în preview-ul acesti meci. Desigur, bănăţenii au revenit, poate gândindu-se la setul de reproşuri ce aveau să vină din gura lui Marian Iancu în cazul în care ar fi distrus seria de invincibiltate. Zicu a transformat un penalty în minutul 73, iar cu zece minute înainte de final, tânărul Zăgrean a egalat. Nu, n-au lipsit reproşurile finanţatorului Timişoarei, doar că acestea au fost direcţionate arbitrilor. Hai bă, da’ ce aveţi toţi cu Marian Iancu?😀

Oţelul Galaţi 0–0 SC Vaslui. Contrar predicţiei mele, acest meci nu s-a soldat cu victoria… Timişoarei. Totuşi, pot să mă laud că „premisa” mea a ieşit aşa cum trebuia. A fost remiză la Galaţi, acolo unde s-a disputat o bătălie din „războiul pentru titlu”. Mijlocaşul Oţelului Gabi Giurgiu a fost cel mai aproape de a puncta decisiv. Cu zece minute înainte de final, acesta a reluat din vole o minge care s-a scurs în braţele unui Kuciak extrem de bine plasat. Mi s-a părut că Vasluiul a arătat altfel fără Lucian Sânmărtean, mijlocul nu funcţionează la fel de bine fără el.

Dinamo Bucureşti 2–1 FC Braşov. Marius Alexe respectiv Liviu Ganea, doi jucători de bază în angrenajul noii echipe a lui Dinamo, au fost cei care au întors soarta meciului. Oaspeţii au spart gheaţa de pe tabelă, datorită reuşitei lui Viveiros, însă golul egalizator al lui Alexe venit chiar înainte de pauză a acordat un plus de încredere gazdelor, care au fost încurajaţi de 1500 de spectatori – un număr destul de mare dacă stăm să ne gândim că e vorba despre „Ştefan cel Mare”. La nici zece minute după pauză, „câinii” au preluat conducerea, astfel că dinamoviştii continuă lupta pentru locurile 4-6.

Universitatea Craiova 0–2 Pandurii Târgu-Jiu. O nouă etapă, o nouă umilinţă pentru Craiova. A fost rândul Pandurilor să îşi adjudece trei puncte contra „Universităţii”. Şi uite-aşa, Laurenţiu Reghecampf reredebutează cu o înfrângere în „Bănie”, după alte eşecuri ce nu dau prea bine la CV-ul tehnicianului. Dacă e să mă întrebaţi pe mine, rămân la părerea că „juveţii” se vor salva din zona retrogradării. Mi-e greu de crezut că fraţii Costea, cotaţi în urmă cu un an şi ceva la 22 de milioane în total (nu ştiu dacă TVA-ul era inclus).

CFR Cluj 0-1 Rapid Bucureşti. Meci teribil de slab al clujenilor, în ciuda faptului că finanţatorul Arpad Paszkany s-a aflat la doar zeci de metri distanţă de ei, pe banca tehnică. După ultimele partide, e limpede că CFR-ul trebuie să-şi caute un antrenor nou, cunoscut, iar la cum îi ştim pe cei de la CFR, se vor orienta spre un tehnician străin. Vorbind de tehnicieni, merită notat faptul că Şumigol(an) a stat în tribune, aceasta fiind prima din cele două etape de suspendare. Personal, cred că îi stă mai bine în tribune, printre ceilalţi fani dedicaţi Rapidului, decât pe banca tehnică a echipei. Pe bune…