Overview: Etapa 15

Otelul 1-1 Victoria. Galatenii au egalat cu chiu cu vai pe final, in prelungiri, dupa ce Branestiul a condus gratie reusitei lui Avram, un fotbalist care a fost extrem de apreciat in tinerete. Nu pot sa nu ma inclin in fata ulimelor partide ale Victoriei. Ilie Stan stie sa isi aranjeze echipa in teren, Branestiul joaca foarte bine comparativ cu etapele trecute. Felicitari celor din Branesti, fac o treaba destul de buna! Asadar, primul rezultat neasteptat al acestei etape nebune, nebune de tot.

Vaslui 0-0 Astra. Intrucat majoritatea echipelor din top 8 s-au impotmolit, acest rezultat n-ar trebui sa-l dezagamageasca teribil pe Adrian Porumboiu. Meciul a fost unul anost, fara ocazii prea mari. Hizo a fost dezamagit de arbitraj din cate am inteles. Deci, prea mare lucru nu s-a intamplat. Practic, acest 0-0 nici nu „sapa” vreuna din aceste doua echipa, dar nici n-ajuta…

U Cluj 1-1 Pandurii. Debutul lui Claudiu Niculescu in calitate de antrenor principal nu s-a terminat prea rau pentru excelentul executant de lovituri libere. Gorjenii au deschis scorul devreme, in minutul 7 prin reusita lui Stromajer (atacant ce inscrie la fel de des ca Fernando de la Caransebes cand vine vorba de femei). Bostina a restabilit egalitatea, iar scorul a inghetat pana la final. Pandurii contesta faptul ca Niculescu a stat pe banca „sepcilor rosii”, motivand ca nu avea dreptul. BLA BLA BLA!

Urziceni 1-1 Timisoara. Se vede ca la oaspeti n-a evoluat Ianis Zicu. In alta ordine de idei, acest scor n-ar trebui sa-l deranjeze prea tare pe „garoiul” de Marian Iancu. La urma urmei, Unirea a fost cea care a invins Steaua. Unirea a fost cea care a invins pe Dinamo. Deci… un egal la Urziceni nu e chiar de ici de colo.

Brasov 2-0 Sportul. Din punctul meu de vedere, acest rezultat este defapt surpriza etapei, nu infrangerile unor echipe din pulton. Eu unul nu ma asteptam la altceva decat X. Doar X! Nimic altceva. Si uite-asa, Isaila reuseste sa mai ia cate o gura de aer. Plus ca si in Cupa Romaniei au ajuns pana in faza semifinalelor. Bravo, Brasov. Sunteti tari!

Tg Mures 1-0 Rapid. Admit din start ca nu am putut urmari acest meci, astfel ca voi comenta doar efectele acestui rezultat. Ardelenii au obtinut trei puncte care ii propulseaza in clasament pana pe pozitia a unsprezecea. Inca putin si ajung in Europa League. Despre rapidisti, ar fi de spus ca se afla la cel de-al patrulea meci consecutiv fara succes. Astfel, Sumudica trece printr-o perioada fara precedent cel putin in mandatul sau in Giulesti. Presiunea e mare si de parte alb-visiniilor, si deja se preconizeaza ca Rapidul se va desparti de un set de jucatori la iarna.

Steaua 0-1 Medias. Parca inaintea acestui meci se spunea ca Mediasul nu a mai inscris niciodata pe „Ghencea”, iar stelistii au castigat mereu. Ciudat. Intotdeauna se pune presiune pe umerii ros-albastrilor inaintea partidelor de campionat cu asemenea statistici inutile, asemenea curiozitati care spun atat de multe si totusi atat de putin… Situatia a stat in felul urmator: Gazul a deschis scorul foarteee rapid, iar acest lucru a contat enorm in economia acestui rezultat. Stelistii au dominat in proportie de 90% a doua repriza, Lacatus introducandu-i pe teren pe Bilasco, Surdu, Kapetanos, Stancu, Matei. Toti jucatorii de atac practic. Fara succes.

Dinamo 2-2 Craiova. Multi spun ca acest rezultat e unul echitabil. Altii (Borcea) spun (spune) ca la fiecare meci al dinamovistilor vedem MASCACRU, MASACRU, MASACRU IN DIRECT, OAMENI BUNI! Eu spun ca acest rezultat e excelent pentru toate celalalte combatante pentru titlu. Bogdaproste, au pierdut cate doua puncte ambele echipe.

Bistrita 0-2 CFR Cluj. Gloria n-a rezistat decat o repriza. Atat le-a fost noroc in acest meci. Prima jumatate a meciului a fost una foarte buna pentru Calin Albut, cumnatul lui Bogdan Lobont din cate am inteles. Cadu a ratat o lovitura de pedeapsa, la care se pot adauga numeroase alte ocazii ale clujenilor. Repriza secunda a fost una mai eficienta pentru oaspeti. Traore a realizat „dubla”, iar CFR-ul a bifat o noua victorie, trecand astfel pe locul 7, in fata Stelei.

RSS feed for comments on this post.

One CommentLasă un comentariu

1. Mda zice Borcica ” masacru masacru masacru in direct ” da’ totusi Dinamo e echipa care are vreo 10 penalty-uri acordate.