Overview: Etapa 13

Vaslui 1-0 Branesti. Victorie chinuita pentru baietii Dulaului, insa, cum-necum, au revenit in pluton. Moldavii au un avans de trei puncte in fata Stelei si unul in fata dinamovistilor, asta dupa ce parca ieri se aflau la pamant, iar Porumboiu il ocara pe Lopez Caro la sportro. In rest, as mai spune ca Branestiul gafaie teribil. Alin Buzarin poate pleca, pana nu e prea tarziu.

Dinamo 3-2 Medias. Dinamo revine iar, dupa ce Gazul a condus pana spre final. Gazdele au deschis scorul prin Alexe, insa ardelenii au egalat imediat prin Alin Litu, cel care si-a autodedicat reusita. Trtovac a dus Mediasul la conducere pana in minutul 70, moment in care dinamovistii au egalat dintr-un penalty contestat, transformat de Andrei Cristea. Scarlatache a inchis tabela trei minute mai tarziu.

Otelul 1-1 CFR Cluj. Prima repriza a fost una extrem de tacticizata, insipida, fara ocazii clare de gol. A doua parte a fost una extrem de animata, Otelul deschizand scorul in urma superexecutiei lui Laurentiu Iorga. Pe final, ceferistii au jucat englezeste, aruncand mingi lungi spre careul advers. Sixto Peralta, unul dintre favoritii mei, a reusit egalarea in ultimele minute, astfel ca acest rezultat impiedica ambele echipe…

Targu Mures 4-1 Sportul. In urma acestui rezultat, Viorel Moldovan si-a dat demisia spunand „Am orgoliul meu, nu-mi place sa fiu un loser”. Bai pulica, vrei sa zici ca tu nu esti loser? Cum pizda matii se numeste atunci un antrenor care pierde sase meciuri din sase cu o echipa? Hai flit, ciobanule!

Bistrita 1-0 Steaua. Victorie pe deplin meritata de trupa lui Nae Manea. Pacat ca nu a fost diferenta mai mare de scor, deoarece pe final Gloria a avut o caruta de ocazii, in vreme ce ros-albastrii au fost realmente handicapati in atac. PS: Becali a recunoscut, in sfarsit: „Sunt distrus”. Un cuvant realmente potrivit, n-am ce zice.

Brasov 0-0 Timisoara. Banatenii isi mentin invincibilitatea, insa un egal la Brasov nu stiu cat ii poate ajuta pe baietii lui Gurita. Am inteles ca oaspetii au meritat o lovitura de penalty (nu am urmarit meciul prea atent, eram la meciul Fiorentinei blestemand un briliant).

U Cluj 1-0 Astra. Meci slab, dupa cum am prezis si era de asteptat. Capitanul Bostina a marcat unicul gol din penalty cu un minut inainte de ultimul fluier al primei reprize.

Urziceni 1-2 Craiova. Dupa cum spune Victor Piturca, „baietii avura caracter, nu?”. Ialomitenii au condus gratie reusitei lui Todoran, insa juvetii au egalat in urma unei lovituri de pedeapsa contestate, transformate de Gargorov. Pana la final, presingul oaspetilor a dat roade pe tabela de marcah, iar Mihai Dina reuseste sa mai aduca o victorie in contul lui Piti. Muie Drejan! _|_

Rapid 1-1 Pandurii. Giulestenii au mai scazut ritmul, au evoluat neconvingator, insa tot par mai in forma decat rivalii de luni si joi (sau cand mai joaca impotriva Stelei, in Cupa). Poate o fi din cauza ca Dinu Vama, cel care se amesteca in tot mai multe scandaluri, ba cu Borcea, ba cu George Copos, ba cu Taban. PS1: Urat ce a facut Spadacio. PS2: Nu a fost ofsaid la golul Pandurilor.