Overview: Etapa 12

Victoria 1-1 Brasov. Desi niciuna dintre cele doua formatii n-a pierdut, putem spune ca acest rezultat dezavantajeaza atat Branestiul, cat si Brasovul. Olariu a deschis scorul in minutul 63, insa oaspetii au egalat dupa nici zece minute, gratie reusitei lui Cristescu, astfel ca baietii lui Isaila au venit acasa cu un punct.

Timisoara 2-2 U Cluj. Meci nebun in Banat, acolo unde gazdele au spart gheata pe tabela rapid, prin Mircea Axente. Doar ca trupa lui Marian Pana a revenit, a intors scorul, spre mirarea mea, eu bazandu-ma pe faptul ca Niculescu nu a facut deplasarea. Desigur, baietii lui Contra nu s-au lasat, iar Ianis Zicu (cel care deja si-a asigurat pozitia de erou la Timisoara) a marcat pentru a saptea oara in acest campionat. Dupa meci, a izbucnit un scandal intre finantatorul Marian Iancu si SUBALTERNUL Daniel Stanciu. Iancu se plange de faptul ca Stanciu i-a dat niste explicatii precum unui idiot. De orice il putem acuza pe domnul Iancu, dar idiot sigur nu e…

Gloria 0-2 Dinamo. In urma acestui meci, marele antrenor Reghecampf a fost demis de catre „Lord”. Din cate am inteles, tata Jean a luat deja legatura cu Nae Manea, eterna solutie de rezerva a Rapidului pentru postul de antrenor. Danciulescu a inscris din nou, tot el fiind si cel cu pasa decisiva pentru golul lui Andrei Cristea. Gloria se lamenteaza ca putea castiga la un moment dat. E adevarat ca ardelenii au avut doua ratari din lovitura libera, insa la modul in care s-au desfasurat lucrurile, ar fi fost culmea fotbalului modern ca Bistrita sa fi castigat acest duel, asa cum ar fi culmea fotbalului modern ca Bistrita sa scape de retrogradare si in acest sezon.

Medias 0-2 Otelul. Ok, trebuie sa imi scot palaria in fata lui Dorinel Munteanu. Galatenii merita din plin pozitia de lider, dupa ce au primit doar noua goluri, au invins Steaua si Dinamo si arata un fotbal solid, consistent. Pronosticul meu referitor la numarul de goluri (intre 0 si 2) s-a adeverit, chiar daca pe final, Gabi Paraschiv (cel care inaintea acestei etape nu inscrisese niciun gol) a fost aproape de a realiza hat-trick-ul. Totusi, a trebuit sa se multumeasca „decat” cu o dubla. Asadar, Otelul se fixeaza pe primul loc, MERITAND DIN PLIN ACEST LUCRU.

Astra 0-0 Targu Mures. BOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIING.

Craiova 0-1 Vaslui. MUIE NARCIS DREJAN!!! Hai ca va imbatarati cu apa rece in ultima vreme…

Sportul 0-2 Rapid. Dupa cum era de asteptat, giulestenii nu s-au impotmolit de „Gasca nebuna” in derby-ul cartierului Giulesti. Desi pentru oaspeti au evoluat atat Balan cat si Varga, doua piese existentiale ale Sportului, se pare ca trupa lui Viorel Moldovan nu poate mai mult de atat. Dupa cum v-am mai spus, nu sunt vreun mare fan Viorel Moldovan, ba dimpotriva. Dar chiar si asa, imi pare rau ca a nimerit intr-un moment atat de inoportun pentru echipa.

CFR Cluj 3-0 Urziceni. Daca nici pe vremea lui Dan Petrescu & MM Stoica n-a fost spart „blestemul” CFR Cluj, iata ca nici de aceasta data ialomitenii n-au putut evita dezastrul. Totusi, eu cred ca fara eliminarea lui Rusescu, la care sa se fi adaugat o tactica mai inteligenta, s-ar fi ajuns la un rezultat mai optimist.

Steaua 2-0 Pandurii. Probabil ca prima repriza a acestui meci a fost cea mai proasta repriza a stelistilor din ultimii ani (la bataie cu destule). In momentul actual, Steaua respira prin Bogdan Stancu, un om vital pentru formatia din Ghencea. In afara „Motanului”, ros-albastrii arata P-E-N-I-B-I-L la capitolul ofensiva, acolo unde Surdu si Onofras sunt evitati a fi introdusi, Bilasco e o bila, iar Kapetanos cel real pare a fi ramas in Africa de Sud cu gandul.