Overview: Etapa 10

Astra 2-0 Pandurii. „Dar noi nu furam, Tibor draga” (citat din <<Shasã cai frumosh’>>). Se pare ca Tibor Selymes face o treaba cinstita la Astra, acolo unde i-a condus pe prahoveni spre cel de-al doilea succes consecutiv, dupa ce in cadrul etapi precedente si-a batut fosta echipa, Sportul. In urma acestui rezultat (Astra 2-0 Pandurii), se pare ca Marin Condescu a renuntat la serviciile lui Ionut Badea, inlocuitorul acestuia fiind Petre Grigoras, primul nume pe care l-as fi propus Stelei odata cu plecarea lui Dumitrescu :).

U Craiova 3-0 U Cluj. Oltenii se afla intr-o forma extraordinara, insa acesta nu e un motiv sa intelegem crizele pe poponarime ale lui Narcis Drejan. U Cluj se afla pe o panta oarecum descendenta chiar inaintea meciului din „Banie” intrucat facuse un joc dezamagitor la Alba-Iulia contra rivalei locale, CFR. Pentru olteni urmeaza o deplasare interesanta dar accesibila (cel putin la prima vedere), la Brasov.

Dinamo 1-2 Otelul. Nu cred ca mira pe nimeni rezultatul acestei partide. Cu atat mai putin nu cred ca mira pe nimeni declaratiile lui Andone de dupa meci. „N-a fost penalty la Antal in prima repriza”. Ok, n-a fost, dar nici n-a marcat. Deci, nea Ando, degeaba cauti alibiuri ca nu tine… Revenind la meci, daca e sa facem o paralela cu partida de etapa trecuta contra Urziceniului, dinamovistii au progresat din punct de vedere al jocului, insa nu suficient cat sa merite macar un punct. Cu un singur punct in ultimele cinci meciuri, dinamovistii vor trebui sa infrunte peste o etapa Steaua lui Marius Lacatus, singurul avantaj al „cainilor” fiind faptul ca evolueaza pe teren propriu (probabil acela va fi singurul meci in care va veni lume in „Groapa”).

Bistrita 0-0 Urziceni. Am auzit multa lume comentand pe marginea subiectului „Unirea Urziceni” faptul ca joaca defensiv. Eu i-am contrazis oferind exemplul meciurilor contra Stelei si lui Dinamo, acolo unde ialomitenii au jucat ceva fotbal. Totusi, un egal la Bistrita nu e unul de aruncat la gunoi, nemaivorbind ca Vasile Maftei e pe picior de plecare din Baragan, tocmai la Vaslui, sub aripa protectoare a lui MM Stoica – LA MIJLOCUL TURULUI, DUPA CE PERIOADA DE TRANSFERURI A EXPIRAT! Nu e frumoasa Liga lui Mitica? 😀

Timisoara 2-1 Rapid. Derby-ul etapei s-a desfasurat in Banat, acolo unde se infruntau echipele momentului. In coltul gazdelor aveam „neinvinsa” FC Timisoara. In celalalt colt, cel al oaspetilor, aveam „spectaculosul” (si supraapreciatul – dupa 7-1 cu Branesti) Rapid al lui Sumudica. Giulestenii au deschis scorul gratie reusitei lui Cesinha, fiind egalati in scurt timp de timisoreni, multumita executiei lui Zicu. Acelasi Zicu a inchis tabela de marcaj printr-un gol in minutul 86, astfel ca trupa lui Cosmin Contra nu-si pateaza palmaresul, ba chiar urca in clasament, pana pe pozitia secunda. Bravo, Cosmine!

Medias 0-0 Vaslui. A fost ciudat sa-l vad pe MM stand langa spaniolul Lopez Caro, cel pe care l-a acuzat ca nu face antrenamente tocmai bune cu vasluienii. Practic, Stoica s-a alaturat seniorului Porumboiu, de aceea ma gandeam ca noul manager al SCVS-ului nu va prea colabora cu Lopez Caro. In orice caz, moldavii si-au mai revenit, trecand in fata dinamovistilor. DIN NOU!

CFR Cluj 4-0 Brasov. Ar fi usor sa scriu „Prea multe n-ar fi de comentat”. Atunci cand CFR se impiedica impotriva Sportului scriam cu atata spor. Acum ar fi prea usor sa spun „Mda, campionii au invis, ce va ambalati asa?”. Nu, trebuie sa recunastem ca ceferistii au jucat frumos, au meritat pe deplin succesul mai ales ca veneau dupa o deplasare grea, la Roma, acolo unde chiar au jucat frumos, ordonat. Sunt convins ca „alb-visinii”, desi momentan ocupa pozitia cu numarul 11 (fiind la egalitate de puncte cu Astra!), ei tot se vor trezi in meciurile contra granzilor si vor recupera cateva puncte pierdute atat de usor…

Steaua 4-2 Sportul.Ros-albastrii au facut spectacol pe teren propriu in fata unui public destul de subtirel din punct de vedere numeric. Desi au fost condusi inca din primele minute, gratie unui gol penibil marcat de Varga („studentii” au repus pe nesimtite mingea in joc dupa un fault, iar Dacian s-a trezit fata in fata cu Tatarusanu), stelistii au egalat la fel de rapid, prin reusita lui Bogdan Stancu. In minutul 31 a urmat autogolul nefericitului Patrascu, pe fondul presiunii si jocului controlat in mare masura de stelisti. Pana la pauza, Steaua mai punctat odata prin acelasi Bogdan Stancu, cel care a ajuns la cota 7 in clasamentul golgeterilor. La jumatatea reprizei secunde, Marius Bilasco a marcat pentru prima data in tricoul Stelei, iar in prelungiri Varga a realizat „dubla”. Asadar, 4-2, iar stelistii vor veni cu un moral bun in „Groapa” etapa viitoare.

Victoria 0-0 Tg Mures. Dupa cum spuneam si in preview, conteaza?

PS: In Cancan au fost publicate poze cu Adrian Cristea in pula goala. Asta inseamna ca Drejan si-a schimbat iar wallpaperul pe desktop.