Boxul, sportul pulii

Tocmai s-a terminat meciul pugilistului roman Ionut Dan Ion (nu-mi place sa spun „Jojo” pentru ca e nume de femeie). A luptat contra unui turc, in Turcia. Pe parcursul intregului meci am sesizat de ce Dumnezeu a lasat cancerul pe lume. Turcul a lovit intruna dupa ceafa, tot meciul a facut asta chiar si sub nasul arbitrului care n-a avut atata sange in pula cat sa il avertizeze pe frustrat. A mai incercat si cu cotul, atata putea saracul, se vedea clar ca nu prea are treaba cu boxul – bagajul de lovituri al turcului a fost cam redus. Si inainte ca arbitrul sa faca pe virgina la fiecare lovitura nesportiva a turcului spurcat, el gresise cand l-a numarat in prima repriza pe Dan, fapt ce a contat destul de mult la socoteala finala. In ultimele trei reprize turcul n-a dat o serie calumea, dar a castigat meciul. Mi se parea mult mai ok daca Dan ar fi luptat intr-o tara neutra. Fair-play ar fi ca turcul sa accepte o revansa, care sa se dispute in Romania.

De asta nu imi place mie boxul. Cica e „sportul oamenilor inteligenti”. In primul rand nu mi se pare sport. Baietii astia au vreo 3-4 meciuri pe an si sunt considerati mari sportivi. Nu spun ca nu se antreneaza in timpul ramas liber, dar hai sa  fim seriosi, exista alte sporturi mult mai solicitante… In al doilea rand, unde e inteligenta in tot acest sport? E vreo stiinta in a-ti trage capul din fata pumnului adversarului? Se numeste instinct mai degraba, nu inteligenta. Nu spun ca oricine se naste cu asta, dar ideea ramane – nu oamenii cei mai inteligenti boxeaza cel mai bine, ci oamenii cu scafarlia cea mai tare.

In concluzie, boxul e de toata pula! (Uite ca mai scriu si despre alte sporturi)

Published in: on Iunie 6, 2010 at 12:45 am  Lasă un comentariu