Overview: Etapa 33

Medias 5-0 Alba Iulia. Macel. Ce ar mai fi de spus? Omul meciului, brazilianul Eric – doua goluri + doua assist-uri.

CFR Cluj 2-1 International. In urma acestei victorii, CFR Cluj a devenit noua campioana a Romaniei. Este pentru al doilea titlu din istoria echipei patronate de Arpad Paszkany, fiind pentru al treilea an la rand cand Provincia iese campioana, astfel ca putem vorbi despre caderea fotbalului bucurestean. Voi vorbi mai multe despre acest succes al ardelenilor in articolele ce urmeaza.

Bistrita 5-0 Iasi. A curs sange pe stadionul Gloriei, acolo unde brazilianul-minune Moraes a deschis scorul inca din minutul 4. A urmat apoi golul mijlocasului Andrei Muresan, succedat de o lovitura libera executata ca la carte de veteranul Cristi Coroian. Muresan reuseste „dubla” in minutul 72, iar in prelungiri Liviu Bajenaru a inchis tabela, astfel ca Iasiul a reusit o contra-performanta care nu poate fi digerata de catre proprii fani dar pe care, probabil o vor uita mai ales daca se vor trezi dis-de-dimineata incepand cu sezonul viitor (ma indoiesc ca Titi Dumitriu ar mai putea salva ceva din acest campionat dezastruos al moldavilor).

Dinamo 3-3 Astra. In ciuda faptului ca dinamovistii au inceput excelent partida, avand adapostul a doua goluri inca din minutul 15 (in urma reusitelor lui Scarlatache, respectiv Florin Bratu – care s-a aflat la primul meci din postura de titular in acest sezon), „cainii” s-au culcat pe o ureche excesiv de mult, sau cel putin asa mi-au lasat mie parerea. Tanarul Vadrariu, care a facut parte din lotul juniorilor romani care a remizat intr-un istoric 0-0 contra selectionatei de juniori a Insulelor Capului Verde, a reusit o „dubla” de povestit nepotilor si, ca o observatie, este „produs” de Ioan Sdrobis. La pauza ne aminteam cu totii de acel Dinamo 4-5 Foresta, cand pe banca oaspetilor se afla acelasi Marin Barbu, tehnicianul Astrei de azi. Iata ca si azi a fost capabil sa intoarca scorul, doar ca „Printul” a pus capac „Magiului”, astfel ca acesta din urma nu s-a putut bucura de un nou succes in fata „cainilor”.

Brasov 1-1 Rapid. Mda, un egal parca de asteptat, asta desi golul egalizator a fost marcat in al patrulea minut de prelungiri de acelasi Cristian Sapunaru, aflat la al doilea gol consecutiv pentru rapidisti. In cazul in care Dinamo se incurca in ultima etapa contra Vasluiului, Rapid va reusi sa treaca de Gloria Bistrita, iar Marian Iancu va da inapoi in cazul „Varga & Balan” astfel incat Rapid ar primi inapoi punctele castigate regulamentar prin golul lui Matic, atunci nea Ando va continua 100% cu „alb-visinii”, deoarece ar prinde in-extremis locul 6, care duce in Europa League, in detrimentul dinamovistilor… Ramane de vazut daca aceasta conspiratie se va intampla, totul depinde de Rapid, apoi de Dinamo, iar apoi de bunavointa lui Marian Iancu, cel care, sa nu uitam, e rapidist in adancul sufletului sau.

Steaua 2-0 Craiova. Debutul lui Laurentiu Reghecampf pe banca oltenilor din postura de antrenor/manager n-a fost unul de bun augur pentru echipa sa care a pierdut astfel ca va tremura serios pana in ultima etapa. Totodata ar fi de notat si debutul tanarului Florentin Matei, foarte apreciat la varsta sa de doar 17 ani. A intrat in ultimele 10 minute, s-a miscat destul de bine, zic eu, am vazut chiar si o intrare mai energica a sa asupra bulgarului Iliev, insa cum era si normal, mult mai experimentatul jucator nu s-a suparat, desi a fost scos cu targa de pe teren😀. Printre remarcatii acestei partide: Arman Karamyan (realizatorul unei „duble”) respectiv Romeo Surdu (chiar daca nu prea apare des la finalizare, acesta a participat mult in jocul de combinatie al Stelei, i-au iesit destul de multe in acest meci).

Otelul 1-0 Vaslui. In urma acestui rezultat, Adrian Porumboiu s-a sictirit de tot si toate. Finantatorul Vasluiului a declarat la toate posturile de televiziune ca doreste sa se retraga de la echipa moldava. Sunt curios daca acesta se va tine de cuvant in conditiile in care si acum un an ne prezenta aceleasi texte, iar in urma ultimei etape (cand a prins locul 5 ce duce in Europa League) s-a razgandit si a continuat sa finanteze Vasluiul. De aceasta data s-a suparat ca i-a rasplatit prea mult in urma succesului contra Stelei, probabil ca jucatorii s-au vazut cu sacii in caruta banii in conturi si nu le-a mai pasat de acest final de campionat. Important e sa se trezeasca la timp, adica pana inaintea finalei Cupei Romaniei. Cat despre Otelul, iata ca acestia le-au luat fata rapidistilor. Impresionant!

Urziceni 4-0 Ceahlaul. Aceasta este cea mai clara victorie a ialomitenilor in acest sezon. Vine tarziu, insa vine bine, astfel ca Unirea si-a asigurat locul secund in clasament si vor lupta pentru un loc in Grupele UEFA Champions League cu adversari tari, deoarece ialomitenii vor fi „outsideri”. Ceahlaul isi duce Golgota pana la capat, nu are ce sa faca, trebuie sa suporte chiar si aceste ultime umilinte.

Pandurii 0-0 Timisoara. Un rezultat sec ce compromite munca de aproape un an a banatenilor si in mod special a lui Sabau, de a prinde unul dintre primele locuri. Pandurii si-au compromis drastic sansele de a ramane in prima liga. Asadar, un egal amar care nu ajuta pe nimeni, ba  chiar ambele echipe au teribil de pierdut…