Overview: Etapa 31

Ceahlaul 2-1 Craiova. In primul rand, ar fi de consemnat debutul lui Eugen Trica din postura de antrenor principal (chiar si interimar). In prima repriza putem spune ca nemtenii n-au contat deloc, doar oltenii au fost cei care au fortat pe plan ofensiv, insa fara efecte pe tabela de marcaj. A doua jumatate a partidei a fost ceva mai diferita, in primul rand datorita faptului ca scorul a suferit prima modificare, in urma reusitei lui Mihai Costea din minutul 64. A urmat golul egalizator al Ceahlaului, marcat de Ibrahim. Cu totii ne gandeam ca oaspetii vor ataca in valuri pana pe final, si chiar asa au si facut, ba chiar au avut cateva ocazii bune, una apartinand lui Craciun in minutul 2 de prelungiri, ratand din 8 metri cu toata poarta in fata. La nici 30 de secunde, Ceahlaul porneste spre ceea ce parea a fi ultima faza a meciului, Cebotaru suteaza din afara careului, iar mingea ajunge pe nesimtite in poarta lui Silviu Lung jr., astfel ca oltenii si-o furara din nou, iar echipa lui Pinalti inca mai spera ca se pot salva de retrogradare.

Pandurii 1-1 Iasi. La fel ca si in primul meci al etapei, ultimul gol nu doar ca a fost inscris tarziu de tot, dar a si avut un rol esential privind deznodamantul partidei… Baietii lui „Sorinaccio” au deschis scorul in minutul 30, in urma reusitei lui Stromajer, iar lucrurile pareau ca se duc intr-un sens favorabil gorjenilor, cu atat mai mult cu cat in ultimele zece minute iesenii au avut un om eliminat (Adrian Ilie). Dupa cum poate era de asteptat, nici Sorin Cartu nu a mai rezistat tensiunii, astfel ca tehnicianul a fost trimis in tribune din nou. Si, ca tacamul sa fie complet, iesenii au egalat in minutul 90, astfel ca ambele echipe (de altfel, vecine de clasament, aflate pe locuri retrogradabile) s-au incurcat reciproc…

Medias 0-0 Rapid. Nu as dori sa ma axez prea tare asupra acestui duel in conditiile in care nici nu a fost prea spectaculos, dar nici nu a contat prea mult – e limpede pentru toata lumea acum faptul ca Rapidul va rata pentru al doilea sezon consecutiv cupele europene. Sunt curios daca Ioan Andone intr-adevar va continua si din vara in „Giulesti”, personal eu ma astept sa vedem pe altcineva pe banca tehnica a rapidistilor (ma indoiesc ca George Copos ii va face toate favorurile lui Ando, se stie ca e un antrenor caruia ii place sa lucreze cu oamenii pe care ii vrea el, si probabil ca nu tinteste doar jucatori liberi de contract, vrea sa puna mana si pe ceva „perle”). In alta ordine de idei, Mediasul uita iar sa invinga.

Steaua 2-0 Astra. In ciuda faptului ca se anuntase in ziua meciului ca Stoichita va evolua cu doar trei fundasi, se pare ca Emeghara a fost recuperat la timp, iar stelistii au jucat un clasic 4-4-2. I-am remarcat pe Toja si Tanase, acesta din urma evoluand pe postul sau natural de mijlocas stanga (si a evoluat cu brio, ba chiar a centrat pentru golul doi, inscris de Arman Karamyan). Prea mult n-ar mai fi de spus, poate doar ca presendintele Stelei, Valeriu Argaseala, a contestat declaratiile lui Becali legate de jucatori si antrenori, spunand ca nu fac niciun bine. Laud atitudinea domnului Argaseala, imi place ca refuza rolul de pres, asta dupa ce Steaua a crescut mult ca brand sub mandatul actualului presedinte, astfel ca merita mult mai mult respect din partea tuturor.

Otelul 1-0 Alba Iulia. In urma acestui rezultat, consider ca Unirea este practic retrogradata, ma indoiesc de faptul ca ardelenii ar putea calca totul in picioare pana pe final, iar restul rezultatelor le-ar putea fi favorabile tocmai lor. Otelul a invins, nu e nimic neobisnuit, ba chiar erau favoriti pentru victorie… Ce sa mai spun – mult succes celor de la Unirea in Liga a II-a!

Brasov 6-0 Bistrita. Sincer, sunt putin socat de scor, si nu pentru ca Brasovul nu ar fi meritat pe deplin aceasta victorie, dimpotriva, chiar au evoluat bine. Poate chiar prea bine, neasteptat de bine – de unde vine si starea de „soc” in care ma aflu. Sau, cine stie, starea mea de „soc” provine si din faptul ca scorul la pauza era 0-0, iar in a doua jumatate a meciului s-au marcat nu mai putin de sase golui (acesta e scorul campionatului, scor „realizat” si de Timisoara contra Ceahlaului), toate apartinand aceleiasi echipe. Golul meciului a fost inscris de Catalin Munteanu, cel care a reusit un eurogol – un sut plasat din afara careului, imposibil de parat pentru goalkeeper-ul Bistritei (ce-i drept, era si putin iesit din poarta). Felicitari lui Viorel Moldovan, cel care l-a trimis pe teren si pe debutantul Chipciu, marcator al golului 5.

CFR Cluj 0-0 Vaslui. In ciuda faptului ca scorul indica o partida modesta, fara goluri, eu consider ca acesta a fost poate chiar meciul etapei, terminat nedecis. Prima repriza a apartinut Vasluiului, in vreme ce in repriza secunda am urmarit un joc tactic, care i-a iesit foarte bine lui Marius Lacatus. L-am remarcat pe Carlos Costly, unul dintre foarte putinii atacanti din Liga I care mai si coboara sa faca faza de aparare. Astfel, acest rezultat nu ajuta pe nimeni, ba chiar pastreaza tensiunea in partea de sus a clasamentului, acolo unde Timisoara se bate in continuare cu sanse mari la titlu. In alta ordine de idei, CFR-ului i s-a refuzat un penalty destul de clar.

Urziceni 1-0 International. Victoria ialomitenilor coroborata cu semiesecul CFR-ului, adauga o doza nesperata de speranta in sufletele campionilor en-titre, desi managerul echipei nu doreste sa recunoasca acest fapt. Bilasco a marcat golul decisiv, asa cum a mai facut-o de atatea si atatea ori pentru Unirea Urziceni, echipa de care se pare ca se va desparti din vara, alaturi de alte piese importante in angrenajul echipei lui Ronny Levy. Curtea-de-Arges inca mai pluteste deasupra liniei rosii ce desparte echipele zona de retrogradare de restul formatiilor, ocupand locul14 (la egalitate de puncte cu locul 13, Universitatea Craiova – 33 puncte). Asadar, un final de campionat mai dramatic ca niciodata.

Dinamo 1-2 Timisoara. Banatenii inca mai pastreaza sanse rationale la titlu, aflandu-se la 2 puncte liderul CFR Cluj cu 3 etape inainte de final. Timisoara a deschis scorul prin Goga, chiar pe finalul primei reprize (fapt ce le-a dat un plus imens la capitolul „moral”). In minutul 49, Razvan Cocis majoreaza scorul (iata deci ca internationalul roman s-a acomodat extrem de bine in  Liga I, campionat unde abia a debutat din acest retur), urmand ca la mijlocul reprizei secunde Marius Niculae sa marcheze abia al patrulea gol al sau pentru Dinamo in acest campionat… Astfel, Dinamo ramane la 7 puncte in spatele Stelei, astfel ca, cel mai probabil, va ramane blocata pe locul 6, ultimul care duce in preliminariile Europa League.