Overview: Etapa 30

Bistrita 1-0 Pandurii. Un meci animat in prima repriza in special prin ratarile brazilianului Moraes, care si-a permis cateva executii pretentioasa – o foarfeca pe care am vazut-o in poarta, urmata de un calcai ce a trecut de putin pe langa poarta gorjenilor. Si totusi, golul decisiv nu a fost inscris de Moraes, ci de „capitanul” Cristian Corioan. Gloria scapa de emotii, insa probabil ca cea mai mare grija a lui „tata Jean” este cea a pastrarii lui Sumudica pe banca tehnica a Bistritei – probabil ca vor veni ceva oferte pentru el dupa finele sezonului.

Astra 1-0 CFR Cluj. In cazul in care Bud n-ar fi reusit hat-trick-ul in etapa trecuta iar meciul s-ar fi terminat 2-2, acest rezultat ar fi cantarit enorm, insa in conditiile in care mai sunt putine etape, mi se pare greu de crezut ca formatia lui Andrea Mandorlini ar putea scapa printre degete acest titlu. „Magiun” a dovedit iarasi (daca mai era cazul sa demonstreze ceva) ca e un antrenor bun si care merita sa antreneze echipa mai mari de-a lungul carierei… Cu aceste trei puncte, Astra pare a fi scapata de orice emotie, in vreme ce clujenii trebuie sa fie cu ochii in patru, altfel se sparge acel mit conform caruia echipa care „ierneaza” pe primul loc va castiga titlul🙂.

Craiova 1-3 International. Dupa cel de-al doilea gol (0-2), nu m-as fi gandit vreo clipa la orice alt rezultat decat victoria oaspetilor, insa vazand ocaziile oltenilor de dupa golul al treilea al partidei (1-2), am crezut ca baietii sunt motivati la maximum in fata publicului oltean care si-a gasit timp sa vina si la stadion, intre doi mici abia luati de pe grill si cateva beri reci (vorba aia, o data pe an e 1 Mai). Si totusi, pauza nu a fost de bun augur pentru craioveni, nu s-au mai prezentat tocmai la fel si in repriza secunda. Inter a mai fortat, iar pana pe final Daniel Stan a reusit golul ce a pecetluit soara meciului. 1-3, iar Mititelu tremura serios pe acest final de campionat.

Alba Iulia 2-1 Steaua. De ce acest rezultat nu ma mira cu nimic? De ce ma asteptam la noi gafe in apararea Stelei? Deja m-am acomodat cu ezitarile lui Jelev si a celorlalti aparatori stelisti… Gazdele au deschis scorul, insa Arman Karamyan a readus egalitatea pe tabela in urma unei pase primite de la adversari. Pana pe final, stelistii au jucat haotic, nu am mai vazut ocazii adevarate la poarta lui Rotaru, cel mai varstnic fotbalist din Liga I la ora actuala. Dupa meci, Gigi Becali a declarat ca Stoichita va pleca sigur din vara de la Steaua. Finantatorul Suporterul Stelei a mai declarat ca vor pleca si 7-9 jucatori (in principiu, ar fi vorba despre fratii Karamyan, Golanski, Petre Marin, Parpas, Tall, Pepe Moreno + 2 fotbalisti pe care ii are intr-o „combinatie”). Apropo, incepe sa imi placa acest Blaz Sliskovic

Timisoara 2-1 Otelul. Banatenii nu s-au menajat deloc in aceasta partida, avand 2-0 inca din minutul 13, in urma reusitelor lui Cocis (acesta aflandu-se la al doilea joc consecutiv cand inscrie pentru Timisoara, deci e intr-o forma destul de bunicica) respectiv Magera. In minutul 56 a sosit replica echipei antrenate de Dorinel Munteanu, prin reusita fotbalistului imprumutat la Galati chiar de catre Timisoara, Axente. Ar mai fi de notat ca acesta n-a mai inscris din tur, chiar de la partida contra formatiei lui Ioan Ovidiu Sabau. Sunt curios ce soara va avea acesta in Banat incepand din vara😀.

Vaslui 1-0 Ceahlaul. Internationalul hondurian Carlos Costly pare a se acomoda tot mai bine in Romania. Iata ca fotbalistul Vasluluiui marcheaza din nou iar dupa parerea mea, va avea o cariera stralucita daca va fi serios in continuare. Pentru Ceahalul Piatra-Neamt nu prevad un viitor la fel de stralucit, sau cel putin nu in prima liga. Cu aceste trei puncte Vasluiul intrece Steaua in clasament, ocupand acum pozitia a patra. Desi moldavii au un program dificil pana pe final, eu cred ca Marius Lacatus va reusi sa faca fata acestui ritm infernal la care e supus Vasluiului (sa nu uitam ca ei vor juca si finala Cupei Romaniei).

Iasi 1-1 Medias. Acest rezultat nu ajuta prea mult nicio echipa – ba chiar as spune ca ii trage oarecum in jos pe cei de la Poli, in vreme ce Mediasul trece in fata Craiovei si a Internationalului cu un punct, acumuland un total de 34 de puncte (la egalitate cu Astra). Golul egalizator al brazilianului Eric a fost marcat tarziu, in minutul 91. In cazul in care aceasta reusita ar fi intarziat sa apara, am fi asistat la cea mai dramatica situatie din istoria fotbalului romanesc cel putin in partea de jos a clasamentului. Astfel, Iasiul doar egaleaza la punctaj pe Pandurii Targu Jiu, si spera ca in aceste ultime patru etape sa evite retrogradarea.

Urziceni 1-0 Brasov. De notat in primul rand ca Ronny Levy l-a pedepsit iar pe Bruno Fernandes, neintroducandu-l pe teren deloc, asta dupa ce in etapele precedente a aratat o forma slaba. Se pare ca aceasta „miscare” este una cel putin norocoasa pentru israelian, care a reusit o noua victorie, chiar daca nu la fel de clara precum in etapa precedenta. Partida incepuse destul de bine, se anuntat un meci cu ocazii (chiar daca aproape toate au apartinut ialomitenilor), insa in a doua jumatate repriza a primei reprize nu am putut consemna decat o bara, a lui Galamaz. Repriza a doua nu a fost una de prea bun augur pentru oaspeti, avand doi fotbalisti eliminati (Cristescu, respectiv Ezequias). Spre final intra pe teren Todoras, cel care il lanseaza bine pe Rusescu, cel care indeplineste o formalitate iar Urziceniul marcheaza unicul gol al partidei (destul de tarziu, in minutul 83), desi a avut o treime din meci doi oameni in plus pe teren…

Rapid 2-2 Dinamo. Oaspetii au deschis scorul destul de devreme, in minutul 11, in urma executiei perfecte a lui Andrei Cristea (scarita pretentioasa peste Mircea Bornescu, din afara careului!), in urma unei pase pe culoar a lui Adrian Cristea. Marius Alexe majoreaza scorul in urma unui sut plasat, tot din afara careului. In minutul 32, (Djakaridja sau cum Dumnezeu se scrie) Kone reia in propria poarta o mingea reluata la coltul scurt de catre Ionita, urmand ca in cinci minute Alexandru Ionita sa egaleze situatia pe tabela. Pana la finele primei reprize ar mai fi de notat eliminarea lui Cristi Pulhac. La pauza Dragos Grigore l-a inlocuit pe Marius Niculae (cel care a avut o evolutie destul de stearsa – asa cum s-a prezentat pe parcursul intregului retur). Pana pe final am putut vedea o ocazie monumetala a fostului dinamovist care, din vreo 6 metri, cu poarta goala, a preferat sa recentreze catre… nimeni, iar in minutele de prelungiri am putut urmari o semibataie intre Margaritescu & Bratu vs Sapunaru & Bozovic, acesta din urma fiind eliminat. 2-2, iar Dinamo are locul 6 ca si asigurat…