Overview: Etapa 28

Astra 1-1 International. In urma acestei partide, antrenorul oaspetilor Ionut Badea poate sa respire ceva mai usurat. Din acest moment, situatia incepe sa se transeze si in a doua jumatate a clasamentului, mai precis in zona retrogradarii, acolo unde din punctul meu de vedere argesenii s-au detasat cel putin de doua echipa care par a fi primit deja sentinta. Pe langa International, cel mai probabil Ceahlaul si Alba-Iulia se vor trezi mai devreme la anu’. Astra joaca oscilant de la o vreme, insa e bine ca si-au strans destule puncte pe parcursul sezonului, astfel ca Seto Takayuki & co se pot culca pe o ureche pe acest final de campionat.

Alba-Iulia 3-2 Ceahlaul. Multi sunt de parere ca aceasta victorie ii pune intr-o lumina foarte buna pe ardeleni, si ca au totusi ceva sanse sa mai joace in Liga I si din sezonul viitor, insa eu cred ca e nimic altceva decat un scuipat intr-un ocean. S-au trezit prea tarziu, insa aceste trei puncte sunt extrem de bine-venite, Unirea a acumulat pana in acest moment 23 de puncte. Daca mai fac inca doua puncte, ne intalnim cu o situatie interesanta: „lanterna rosie” a campionatului indeplineste baremul, asta dupa ce anii trecut Gloria Buzau sau (in urma cu si mai multi ani) FC Oradea nici nu indrazneau sa viseze la asta.

Urziceni 3-0 Pandurii. O victorie la scor de forfait pentru campionii Romaniei, asta dupa ce Ronny Levy ne-a obisnuit cu multe rezultate de egalitate, rezultate care in cele din urma i-au fost fatale in lupta pentru titlu. E limpede ca pentru ialomiteni le-a mai ramas doar un loc de Europa League (locurile 3-6), pozitie pentru care se mai bat cu Dinamo, Vaslui, Timisoara si poate Rapid. Pandurii stagneaza in „zona zoster” a clasamentului, in vreme ce Unirea se bucura de un program relativ usor in acest final de campionat, astfel ca locul de Europa League este ca si asigurat.

Bistrita 3-2 Dinamo. Trei puncte de aur pentru Gloria care, in proportie de 99% sunt salvati de retrogradare. A fost un meci greu pentru gazde, au fost condusi in doua randuri, au stiut sa revina. Dinamovistii au deschis scorul prin Claudiu Niculescu, printr-o reusita frumaosa a atacantului caruia i-a iesit o executie destul de pretentioasa. A urmat golul egalizator al lui Moraes, insa dinamovistii nu au ramas fara replica – oaspetilor li se dicteaza o lovitura de pedeapsa, transformata de Andrei Cristea, fotbalist care l-a egalat pe Kapetanos in clasamentul golgeterilor. Oamenii lui Sumudica au egalat in finalul reprizei, prin fostul dinamovist Vali Nastase. Cu doar cateva minute inainte de final a urmat a doua reusita a lui Moraes, care a ingropat si mai tare echipa lui Talnar.

Iasi 1-1 Otelul. Din pacate pentru gazde, acest punct e necesar dar nu si suficient pentru a scapa de grijile retrogradarii. Moldavii inca se afla cu picioarele in nisipurile miscatoare ale metanieului, insa ei inca mai sper ca se vor salva, asta in conditiile in care alte doua formatii se afla in aceste „nisipuri” pana in gat (vorbesc de Alba-Iulia si Ceahlaul). Otelul se afla pe locul 8 si practic sta precum o broasca pe o floare de nufar – fara griji, fara emotii. De notat ca acesta a fost primul meci al lui Titi Dumitriu pe banca iesenilor, acesta preluand locul lasat liber de Petre Grigoras. Cu aceasta ocazie ii urez multa sanatate domnului Grigoras si sper sa se intoarca rapid in fotbalul romanesc.

Brasov 3-2 Medias. Este limpede ca brasovenii au doua fete – prima este cea in care echipa joaca fotbal pe bune si chiar o face bine, iar a doua este cea in care formatia lui Viorel Moldovan este nepasatoare, refuza sa joace fotbal, stagneaza. La pauza brasovenii conduceau cu 2-0 ca urmare a reusitelor lui Nicolae Grigore (’11) si Sabrin Sburlea (’39). In ciuda faptului ca oaspetii au dominat repriza secunda, tot brasovenii au reusit sa marcheze inainte, prin atacantul Attila Hadnagy (’49). Putin mai tarziu, gazarii au dat un semn de revenire prin golul lui Alexandru Munteanu (’57). Cu treisprezece minute inainte de final, ex-stelistul Alin Litu reduce din handicap, insa pana pe final scorul a ramas acelasi. Victorie pentru Brasov, insa orice rezultat s-ar fi consemnat, destinul ar fi fost acelasi – nul, deoarece ambele echipe se zbat in acea zona seaca a clasamentului, intre Europa League si retrogradare.

Rapid 5-1 Steaua. „Umilinta” este un termen mult prea „soft” pentru stelisti. Cine s-ar fi asteptat la o astfel de desfasurare a partidei? Cine s-ar fi asteptat la un joc atat de prost al Stelei? Poate par paranoic (cine stie, poate chiar sunt?), insa mie imi miroase a blat aceasta partida. Mitica de la Liga pare sa fi avut dreptate. Aceasta ciudata alianta dintre Becali si Copos i-a indemnat pe cei doi sa se inteleaga in privinta meciului – intocmai asa a spus si Dragomir, insa el a insinuat ca Rapidul o va ajuta pe Steaua, insa defapt situatia a fost de inversa. Tatarusanu s-a dovedit un portar mare si prost (inca o data Ionut Popa s-a dovedit a avea gura aurita), Toja e un jucator limitat (doar s-a apucat de fotbal la 17 ani, ce dracu), Alex Tudose isi dovedeste calitatile de fotbalist al Gloriei Buzau (formatie care in prezent se afla cu un pas in Liga a III-a), iar Banel Nicolita ne-a mai aratat o data ca fotbalul nu presupune doar viteza. Dar oare s-ar fi ajuns pana aici daca Sapunaru ar fi vazut cartonas rosu la intrarea criminala asupra lui Cristi Tanase, chiar si la scorul de 2-1?

Vaslui 0-1 Craiova. In urma acestui rezultat, din punctul meu de vedere Vasluiul a iesit oficial din lupta pentru titlu (de parca ar mai exista o lupta adevarata pentru titlu in acest final de sezon). Iata cat de interesant s-a destramat grupul pretendentelor la campionat – din acel campionat extrem de strans a mai ramas CFR-ul in frunte, iar in urma lor abia ca se vad Steaua, Vaslui sau Timisoara. De cealalta parte, Universitatea Craiova a reusit sa obtina trei puncte care vin ca un burete pentru Adrian Mititelu, a carui frunte este stearsa de fiorii reci ai Ligii a II-a.

Timisoara 1-1 CFR Cluj. Desi tehnic vorbind, oaspetii au pierdut doua puncte in conditiile in care au primit golul egalizator in minutul 8 de prelungiri, consider ca soarta meciului putea fi alta inca din minutul 2 asta dupa ce Augustus Constantin a refuzat sa le acorde o lovitura de pedeapsa banatenilor, la faultul comis asupra lui Mansour de catre Nuno Claro – omul negru al ceferistilor, lasandu-si echipa cu un om in minus dupa ce a fost eliminat in urma unui gest inconstient (nu merita descris). Datorita faptului ca Andrea Mandorlini epuizase schimbarile inainte de eliminarea portughezului, clujenii l-au trimis pe Cadu in poarta in ultimele 2 minute + cele 8 de prelungiri. Dupa mine fundasul-golgeter-portar al CFR-ului s-a descurcat excelent, a fost destul de sigur pe el, chiar a scos un sut puternic de sub transversala, insa pe final a fost neputincios la lovitura de cap a lui Dan Alexa. 1-1, iar lupta pentru locul 2 e extrem de stransa, cu atat mai mult cu cat etapa viitoare banatenii vor juca impotriva rivalilor pentru locul secund, stelistii.