Overview, El Clasico

Evolutia lui Cocles in "El Clasico"

Dupa cum bine stiti, aseara s-a disputat pe stadionul „Santiago Bernabeu” din Madrid o noua editie din „El Clasico” – eternul derby al Primerei Division dintre Real Madrid si FC Barcelona. Acest duel a fost socotit ca o „finala” pentru primul loc in campionatul Spaniei, cu atat mai mult cu cat lupta in prima parte a clasamentului se dadea doar intre aceste doua echipe.

Personal, eu ma asteptam la meci spectaculos, intre doua echipe ce vor arata tot ce au mai bun, mai special, ma asteptam la un duel ofensiv deoarece numai cei ce aveau sa riste puteau castiga.  Si meciul incepe…
Dupa primul sfert de ora, singurul lucru care merita mentionat ar fi acea actiune a lui Messi care patrunde in careul madrilen, cade, insa nu se acorda penalty. La nici cinci minute apare replica rivalilor, chiar prin cristiano ronaldo care, ajunge la pamant in interiorul careului, insa arbitrul nici nu il observa. In minutul 23 putem notifica ratarea lui Xabi Alonso, al carui sut in forta trece putin pe langa poarta lui Victor Valdes. Dupa prima jumatate de ora, statisticile ne arata ca Realul a faultat de 10 ori, in vreme ce Barca doar de 3 ori! In minutul 32 Messi deschide scorul in urma unei actiuni bine croite impreuna cu Xavi, care ii paseaza ideal, facand sah mat apararea adversa. Pana la finalul primei reprize, Madridul a mai avut doua initiative de egalare, insa nu au reusit ceva productiv pe tabela nici Alonso, nici Higuain. Ce ar mai fi de notat din aceasta repriza – multe faze in care ronaldo a fost patetic, l-am vazut dribland inutil la mijlocul terenului cand Barcelona era in avantaj.
Incepe repriza secunda. Realul incepe agresiv, Marcelo incearca un sut spre vinclu, insa Victor Valdes se inalta si prinde mingea. Urmeaza o faza importanta a meciului – ronaldo suteaza ca o virgina spre poarta catalanilor, mingea merge slab, pe centrul portii, iar din manile lui Valdes, balonul se scurge spre poarta lui Casillas, iar Pedro nu ii lasa nicio speranta, punctand pentru 0-2. Pana pe final, „galacticii” forteaza egalarea, nu le iese nimic prin incercarile lui Higuain, respectiv van der Vaart. Urmeaza doua lovituri libere unde in centrul atentiei s-a aflat cristiano ronaldo. Prima transformare (asa prefer sa numesc executia cocalarului) a ajuns in zid, in vreme ce a doua transformare a fost retinuta fara nicio grija de portarul Barcei. In minutul 72, Casillas respinge in corner o minge sutata de Messi, pe care scria „0-3”. Intre timp, pe teren intra Raul Gonzales, icoana clubului madrilen. S-a comportat exemplar, desi n-a reusit prea multe. Pe final, Messi si Raul au mai avut cate o ocazie, primul a ratat dintr-o pozitie unu-la-unu cu Casillas, in vreme ce Raul a si marcat, insa reusita i-a fost anulata pe motiv de ofsaid.
Si meciul se termina. Barcelona este in proportie de 90%, campioana Spaniei… Din nou, fotbalul castiga in detrimentul fitelor, banilor dati aiurea. Si nu o spun din postura de fan al Barcelonei (dimpotriva, tineam cu Real pana sa vina aceasta pata de cancer care se da cu gel pe par si face cinci pasi in spate cand bate loviturile libere, de parca in asta ar consta fotbalul. Mori!)…
Published in: on Aprilie 11, 2010 at 2:23 pm  Lasă un comentariu
Tags: , , , , ,