Overview: Etapa 26

Brasov 3-0 Otelul. Un rezultat cel putin ciudat in conditiile in care gazdele pareau cu moralul la pamant in urma ultimelor rezultate, iar oaspetii au aratat ca stiu juca fotbal in acest retur. Desigur, faptul ca a castigat Brasovul nu e o surpriza pentru mine, in fotbal orice rezultat este posibil. Altceva ma surprinde – proportia scorului. Desigur, pe galateni probabil ca nu-i deranjeaza prea tare aceasta infrangere, chiar si cu aceste trei puncte brasovenii raman in spatele Otelului cu doua puncte. Asadar, moralul echipei lui Viorel Moldovan creste inaintea returului Cupei Romaniei, acolo unde pornesc favoriti dupa ce in prima mansa i-au invins pe vasluieni, gratie reusitei lui Robert Ilyes.

Urziceni 1-1 Medias. Campionii en-titre ai Romaniei fac un pas imens in spate in aceasta lupta crancena la titlu, pierzand doua puncte de aur intr-un meci pe teren propriu ce trebuia sa fie cu atat mai lejer cu cat oaspetii au venit fara multi oameni de baza… Respectand proportiile, aceasta partida mi s-a parut ca seamana cu Arsenal 2-2 Barcelona. Prima repriza a fost dominata aproape total de ialomiteni, de-abia din a doua repriza gazarii au inceput sa iasa la joc. Proaspatul intrat Doru Dudita a inscris in minutul 56, iar gazdele s-au simtit nevoite sa iasa mai mult la joc, au ratat destul de mult, insa nu au mai reusit sa marcheze… Acest rezultat ii „forteaza” pe elevii lui Ronny Levy sa castige etapa viitoare, la Vaslui.

Alba-Iulia 2-0 Craiova. Personal, eu nu mai inteleg nimic din ceea ce se petrece la „Universitatea”. Acest rezultat ma face sa cred ca lupta pentru salvarea de la retrogradare depaseste intensitatea luptei pentru unul dintre primele cinci locuri. Of, numai in pielea lui Adrian Mititelu sa nu fii! Va inchipuiti ce drama traieste patronul care parca avea fixat in urma cu un an obiectivul clasarii pe un loc de Cupe Europene. Probabil ca pierderea lui Florin Costea le-a dat peste cap planurile, iar acum echipa olteneasca se simte efectiv neputincioasa…

Astra 0-0 Vaslui. Dupa patru victorii consecutive, a venit si aceasta piedica pusa de Nicolo Napoli, piedica ce ar putea conta enorm pentru moldavi in momentul in care se va trage linia finala. Pe de o parte, rezultat ar trebui sa ne surprinda, insa la fel de drept e faptul ca prahovenii vin dupa o foame de puncte, iar pentru a nu se inscrie din nou pe lista candidatelor la retrogradare au trebuit sa se trezeasca. Desigur, acest punct nu e suficient, insa in conditiile in care Napoli a incercat o formula mai neobisnuita, folosindu-l pe Paulinho fundas dreapta, iar Mihalache stopper.

Timisoara 0-0 International. Dupa Urziceni si Vaslui, a venit si randul banatenilor sa obtina un rezultat de egalitate care sa le puna o piedica serioasa in lupta pentru titlu. Poate folosesc un cuvant prea dur, insa atitudinea unor jucatori ai gazdelor mi s-a parut de-a dreptul penibila, am vazut in doua randuri niste executii acrobatice pe spate (e mult spus „foarfeca” la ceea ce a rezultat…), cand echipa lor nici nu inscrisese, iar adversarii chiar fortau victoria. Mansour si, la unele faze chiar Claudiu Ionescu, au incercat mai mult decat ceea ce pot – sunt curios ce va declara Marian Iancu vis-a-vis de prestatia lor. Cat despre argeseni, acesta e un punct foarte important in ecuatia salvarii de la retrogradare, insa nu suficient.

Bistrita 1-2 Steaua. „Ros-albastrii” profita de pasii gresiti facuti de Urziceni, Vaslui si Timisoara, si castiga trei puncte mari foarte marti dintr-o deplasare dificila foarte dificila impotriva unei echipe incomode  foarte incomode extrem de incomode. Dupa cum a spus-o si domnul Valeriu Argaseala, faptul ca stelistii au marcat la timpul potrivit (adica destul de devreme, in minutul 13 – minut cu noroc pentru Arman Karamyan, aflat la primul gol in tricoul Stelei) a contat enorm. Desi Gloria a egalat imediat dupa pauza prin brazilianul-minune Moraes, oaspetii au stiut sa se adune, iar Bogdan Stancu a inscris ultima reusita a partidei, astfel ca formatia lui Stoichita (care a suferit foarte mult in tribune, asta dupa ce a fost suspendat 2 etape) a invins si continua batalia pentru titlu.

Rapid 1-1 Ceahlaul. Iata ca socul pozitiv adus odata cu instalarea lui Ioan Andone in functia de „principal” al Rapidului a durat doar o etapa intrucat a obtinut un singur punct pe teren propriu, chiar la debutul sau pe „Giulesti” impotriva penultimului loc din clasament. Inaintea partidei, chiar dimineata, Marius Constantin a fost transportat de urgenta la spital acuzand dureri in zona inimii. Revenind la meci, prima repriza a fost una buna pentru rapidisti, in ciuda faptului ca n-au reusit sa inscrie. Repriza secunda nu a fost la fel de buna pentru giulesteni, nemtenii au deschis scorul insa acestia nu au reusit sa isi mentina avantajul. In minutele de prelungiri, atacantul Raduta a reusit sa salveze un punct, spre dezamagirea fotbalistilor Ceahlaului care s-au prabusit pe gazon, nemultumiti de faptul ca au pierdut doua puncte mari ce le-ar fi asigurat bifarea baremului de 25 de puncte.

Iasi 0-2 CFR Cluj. Intr-adevar, un joc foarte bun al clujenilor, o prestatie solida, poate chiar cea mai buna evolutie a ceferistilor in acest retur de campionat. Echipa s-a miscat destul de bine, a reusit sa obtina o victorie la doua goluri, desi inaintea partidei, presedintele Iuliu Muresan declara ca s-ar multumi si cu o victorie italieneasca, asa cum l-a cam obisnuit in ultima vreme antrenorul Andrea Mandorlini. Acesta din urma a mutat inspirat introducandu-l pe teren pe brazilianul Nei, care a reusit o „dubla” ce i-a salvat pe clujeni, astfel ca aceasta etapa a fost a lor si a stelistilor, singurii care au castigat in aceasta etapa (ne raportam la echipele aflate in lupta pentru titlu).

Pandurii 0-0 Dinamo. Iata ca dupa ce stelistii s-au incurcat la Targu Jiu, acum a venit vremea „cainilor” sa se impotmoleasca. E drept ca dinamovistii au avut cateva suturi pe spatiul portii🙂. Ba chiar au avaut un gol perfect valabil, marcat de controversatul inchizator Ousmane N’Doye, insa tusierul partidei a ridicat fanionul, anuland astfel reusita senegalezului care ar fi inchis multe guri prin aceasta reusita. La fel de adevarat e faptul ca gorjenii nu au stat sa se apere, au fortat in dese randuri pe final o victorie tarzie, insa le-a lipsit si sansa. Meritata notata evolutia lui Cristi Munteanu, goalkeeper-ul lui Dinamo care ofera mult mai multa siguranta prin reflexele sale.