Overview: Etapa 25

Otelul 1-1 Pandurii. In ciuda faptului ca au avut un om eliminat la prima jumatate a primei reprize, galatenii au reusit sa deschida scorul prin Iorga (din centrarea lui Razvan Ochirosii, poate unul dintre cei mai in forma mijlocasi stanga ai returului din Liga I). Gorjenii nu au ramas fara replica. Nu cu mult timp inaintea fluierului ce vestea pauza partidei, Vranjes egaleaza (iata deci ca echipa lui Cartu e in stare sa si dea gol). Egalul nu ii deranjeaza foarte mult pe gazde, in ciuda faptului ca au jucat pe teren propriu, in vreme ce pentru oaspeti acest punct nu ii ajuta chiar cu nimic, iar grijile lor se inmultesc cu atat mai mult cu atat

Astra 0-2 Urziceni. Campionii en-titre au castigat trei puncte importante si muncite de la Ploiesti, insa au pierdut un jucator extrem de important, chiar pe George Galamaz, capitanul echipei. Fundasul a iesit de pe teren pe targa, dupa ce a suferit o intindere (sa speram totusi ca nu e ceva grav si ca va putea reveni cat de curand). Gazdele au evoluat destul de greoi, nu au reprezentat un pericol prea mare pentru adversarii lor, astfel ca Ronny Levy a bifat cea de-a doua victorie pe banca tehnica a ialomitenilor, care se tin inca bine in plutonul echipelor care tintesc titlul.

Ceahlaul 1-0 Iasi. Duelul celor doua echipe moldave s-a incheiat cu victoria gazdelor, astfel ca in urma acestui rezultat nu putem remarca decat faptul ca lupta de la titlu poate fi oricand eclipsata de batalia din zona retrogradarii, acolo unde lucrurile s-au incins teribil. Nemtenii s-au apropiat la doar trei puncte de locul 14, ocupat de Politehnica Iasi, tocmai echipa pe care au invins-o vineri. Grig trebuie sa fie cu ochii in patru, trebuie sa le spuna elevilor sai sa nu se mai culce pe o ureche, deoarece e limpede ca iesenii sunt capabili de mai mult.

Steaua 1-0 Brasov. Raportat la meciul de etapa trecuta de la Targu Jiu, jocul Stelei a fost mult mai bun, insa nu suficient cat sa ne facem sa spunem „Da, stelistii au sanse mari de tot la castigarea campionatului”, insa in conditiile in care nicio alta echipa nu sclipeste, Stoichita inca se bucura de faptul ca echipa se tine sus in clasament. Unicul gol al partidei a fost marcat de Mihaita Plesan, in urma unei lovituri libere executate foarte bine de catre Arman Karamyan, lovitura ce a muscat pamantul in fata lui Dani Coman, nefiind capabil decat sa respinga mingea in fata portii, de unde a aparut Plesan, cel care nu l-a iertat pe goalkeeperul nationalei. Asadar, mancarea ii va cam sta in gura lui Viorel Moldovan…

Dinamo 1-0 Medias. Nu e nicio surpriza faptul ca dinamovistii au invins, nu e nicio supriza faptul ca oaspetii nu au inscris – ardelenii ne-au obisnuit sa ofere spectacol cu lingurita, asta dupa ce in urma cu un an Cristian Bud si compania ridicau tribunele in aer. „Cainii” au invins asadar, desi diferenta putea sa fie mai mare. Claudiu Niculescu a fost protagonistul unei ratari imense, atunci cand s-a demarcat foarte bine de apararea medieseneana, a scapat singur cu portarul advers, a incercat un dribling elegant, insa Buchta a ajuns cu varful degetelor la minge, iar atacantul dinamovist s-a impedicat in propriul dribling.

International 1-2 Rapid. Debutul lui nea Ando pe banca tehnica a giulestenilor a fost unul de bun augur in conditiile in care echipa sa a castigat. Si totusi, nu rapidistii au fost cei care au deschis scorul. Fotbalistul Internationalului, Cosmin Bacila (care creste de la meci la meci, marcheaza extrem de des pentru un fundas central – pozitia pe care s-a facut remarcat), a spart gheata pe tabela din minutul 9, iar meciul se anunta unul dificil pentru „Falcos”, insa din repriza a doua si-a intrat in rol Cristian Sapunaru, cel care avea in cele din urma sa fie omul meciului. In minutul 52 a executat un aut de margine pana aproape in centrul careului, asa cum doar George Ogararu mai stia sa faca, iar Stefan Grigorie l-a executat pe Marius Popa. Cu cateva minute mai tarziu acelasi Sapunaru avea sa marcheze ultimul gol al partidei, iar pana pe final a scos din fata portii goale un sut al gazdelor, astfel ca scorul a ramas 1-2.

Craiova 1-2 Timisoara. Banatenii reusesc iar sa „loveasca” in ultimul minut de prelungiri, insa nici gazdele nu au castigat mai clar etapa trecuta🙂. La sfaristul meciului Marian Iancu s-a declarat nemultumit de echipa, insa deja m-am saturat de declaratiile lui – echipa lui evolueaza chiar bine comparativ cu alte combatante la titlu, si totusi el se gaseste sa fie nemultumit pe sine si pe restul oamenilor din club. De notat golul lui Iliev, care a marcat in stilul lui Joe Cole (Manchester United 0-2 Chelsea, 3 aprilie 2010), printr-un calcai venit din Iad. Sarbatori nu prea placute pentru olteni, care inca tremura serios in privinta retrogradarii.

Vaslui 3-0 Alba-Iulia. Victoria gazdelor era inevitabila, de aceea as spune ca scorul nu ma impresioneaza, au fost altii care au invins la scor mai mare (vezi Timisoara 6-0 Alba-Iulia). Golgeterul Vasluiului, si unul dintre cei mai buni marcatori din campionatul romanesc, brazilianul Wesley, a marcat o dubla si pare mai in forma ca niciodata, astfel ca Marius Lacatus poate uita de orice act de indisciplina din trecut al jucatorului… Celalalt marcator al partidei a fost Costly, cel care pare a se fi acomodat in Liga I dupa o seceta de goluri, a inceput sa dea drumul la robinet si mai mult ca sigur il vom vedea si la Campionatul Mondial din vara, unde va evolua pentru nationala Hondurasului.

CFR Cluj 1-0 Bistrita. Meciul a fost unul ok, in sensul ca oaspetii nu au stat „capra”, asa cum au parut ca fac altii in etapa trecuta. Ba chiar bistritenii au ratat unele ocazii, in unele momente au jucat de la egal la egal cu fostii campioni ai Romaniei, insa acestia din urma au iesit invigatori, ca urmare a golului marcat de burkinabezul Yssouff Kone. Din pacate pentru el, a suferit o accidentare chiar in faza golului, si e suspect chiar de ruptura musculara, insa clujenii spera ca accidentarea sa nu fie chiar atat de grava. Daca si el va lipsi pana la finalul sezonului, inseamna ca avem un campionat foarte dur – doar in acest retur s-au „rupt” Grigore, Goian, Costea, Dolha, Szekely si lista ar putea continua… Cert e ca in noaptea de Inviere, CFR-ul a fost liderul campionatului, iar conform statisticilor, ar trebui sa fie principalii favoriti la castigarea titlului.