Overview: Franta 1-1 Romania

O partida in care buturuga mica avea sa intalneasca limuzina mare. Finalul putea fi una din urmatoarele doua variante: limuzina sa treaca peste buturuga, spuberand-o; buturuga avea sa impiedice limuzina din drumul spre Africa de Sud.

Meciul a debutat cu un reflex de efect marca Dani Coman in urma unui sut periculos al celui mai bun francez din timpul partidei – Thierry Henry. Au mai urmat 5 ocazii ale „cocosilor”, insa parca Henry dracu’ nu era atat de negru :). A urmat o ratare aimensa a lui Romeo Surdu dupa o preluare de zile mari a lui Marica. Raportul ocaziilor in prima repriza a fost 6-1. Incepe repriza secunda… Nu trec 3 minute iar Henry apare de nicaieri nemarcat si marcheaza dintr-o pozitie suspecta de ofsaid. Presam, presam in continuare si, dupa o centrare inselatoare a lui Apostol, Escoude nu se intelege cu Lloris, iar mingea trece in poarta Frantei. 1-1 si nu mai avem ce pierde. Intra Ribery. La scurt timp intra si Mihai Roman care a creat o faza spectaculoasa, iar pana la final, raportul ocaziilor in repriza a doua a fost 2-2 (repriza mai echilibrata decat prima).

Caseta meciului:

Lloris * – Sagna ** , Escoude * , Gallas ** , Evra ** – L. Diarra ** , Toulalan * , Gourcuff * (Benzema, ’75) – Anelka * , Henry *** , Gignac * (Ribery, ’58 **).

Coman *** – Maftei ** , Chivu *** , Radoi ** , Rat ** – Mara * (Roman, ’61 **) , Apostol *** , Ghioane ** , M. Nicu * (Bucur, ’78) – Surdu ** (Codrea, ’86) , Marica *.

Remarcatii meciului: Thierry Henry, Franck Ribery / Dani Coman, Cristi Chivu, Iulian Apostol.

Asadar, un 1-1 ce ne ajuta mult la capitolul „moral” si poate chiar si in clasament, unde vanam un loc 3 de onoare, caruia ar trebio sa se alature unui flux de rezultate pozitive ce stau la baza reconstructiei nationalei.