Overview: Etapa 1

International 0-1 Otelul. Prologul acestei editii de Liga I s-a incheiat cu o victorie a galatenilor, tocmai la debutul lui Dorinel pe banca tehnica. Tot la debut s-au aflat si cei de la Curtea de Arges, insa acestia n-au avut bafta lui Munteanu, pe final de meci a aparut parca de nicaieri Mircea Axente si a marcat dintr-un voleu de trei puncte, dupa ce meciul a fost in mana argesenilor in mare parte (Claudiu Ionescu si Emmanuel Kone au fost cei mai periculosi oameni), insa per total mi s-a parut un meci slab. Internationalul va avea viata grea etapa viitoare, ii vor infrunta pe „caini” tocmai in „Groapa”, in vreme ce galatenii vor da de cei de la Ceahlaul, acasa. In rest, pot sa spun ca am remarcat cativa fotbalisti de calitate de amblele parti: Vlad Chiriches si Mihai Radut (ambii de la International) / Cornel Rapa si Giorgi Mojsov(Otelul). Asadar, primul gol al acestei editii de Liga I a fost marcat de Mircea Axente, primul cartonas galben a fost incasat de Gabriel Giurgiu, iar primul eliminat a fost Cornel Frasineanu.

Rapid 4-1 Iasi. Am spus-o clar in posturile anterioare ca Poli Iasi nu prea are sanse sa se salveze de zona neagra a clasamentului, oricat de bun si talentat ar fi Petre Grigoras – e limpede ca nu are cu cine sa lucreze. Scorul reflecta perfect situatia de pe teren, unde jocul a curs intr-o singura directie. Zarurile au fost aruncate cu mare stil de linia mediana a Rapidului, Spadacio a inscris primul gol al partidei printr-o executie de mare efect dintr-o lovitura libera. Sincer, nationala de fotbal a Romaniei ar avea mai mare nevoie de Spadacio decat de Culio de la CFR… Probabil ca Rapidul va domina primele 5 etape in stilul lor, acelasi stil cu care vine mai tarziu si seceta, infrangeri dupa infrangeri cu echipe considerate slabe.

Timisoara 1-0 Bistrita. Rezultatul e pe de o parte meritat, pe de alta parte nemeritat. Bistritenii au jucat neasptetat de bine in prima repriza, pe care a dominat-o jucand un fotbal placut, inovativ. Din cate se pare, acest Sandu Tabarca este intradevar un antrenor de perspectiva, dupa cum spunea multa lume… Ardelenii chiar au si marcat, insa reusita lui Borbely a fost anulata pe motiv de ofsaid. In a doua repriza au intrat Alexa, Bucur si Artiom Karamian pentru banateni ,iar jocul s-a animat pentru acestia. Golul n-a intarziat sa apara – cehul Magera s-a infiltrat bine in careu dupa o pasa excelenta a lui Bucur, iar trupa lui Sabau scoate un 1-0, debutand cu dreptul in noua stagiune, intr-o disputa ce a avut loc pe „Giulesti”, ca urmare a incidentelor de la finala Cupei Romaniei cand fanii au intrat pe teren.

CFR 2-0 Urziceni. Mult-asteptata razbunare a celor de la Urziceni pentru reprezentatia clujenilor de la Supercupa s-a terminat nu tocmai placut sau bine pentru ialomiteni… Prima repriza a fost dominata cap-coada de trupa lui Conceicao. Golul lui Peralta din minutul 41 a venit in momentul oportun, urmand ca in repriza secunda sa marcheze si Dubarbier dupa o inlantuire de greseli in linia defensiva a Urziceniului. Ricardo a fost eliminat, urmat apoi de Dani de la CFR. Penaltyul ratat in minutul 80 de Paduretu, urmand de bara aceluiasi jucator au ingropat trupa lui MM & Petrescu.

Alba-Iulia 0-1 Brasov. Un rezultat extrem de normal, o victorie de asteptat pentru brasoveni la debutul lui Viorel Moldovan pe banca tehnica a fostei echipe a selectionerului. Marcatorul unicului gol a fost Attila Hadnagy, printr-o banala executie din 5 metri. Falub a debutat cu stangul la Alba Iulia in Liga I. Desi maniera n-a fost una debordanta, iar reprezentatii Unirii susoteau ca rezultatul nu e unul echitabil, norocul a fost de partea Brasovului, care poate spera la Europa League.

Craiova 0-0 Dinamo. Derbyul primei etape fara niciun fel de dubiu s-a incheiat cu un rezultat final echitabil (daca e sa ne referim la rezultatul final – 1, X sau 2), desi scorul final trebuia sa fie altul la felul in care s-au desfasurat lucrurile – un 3-3 era mai concludent dupa parerea mea. Portarii au fost la inaltime, insa surpriza placuta a fost de departe Silviu Lung jr. Reflexele de mare portar si stofa de tanara speranta sunt principalele atuuri pentru ca Silviu Lung jr sa devina un goalkeeper important al Romaniei. Ca de obicei, arbitrii l-au enervat pe Borcea, insa ar trebui sa se gandeasca la ratarile lui Danciulescu si la bara lui Rus – ocazii pe care daca le fructificau, ar fi uitat de arbitraje.

Astra 0-1 Pandurii. Un rezultat oarecum meritoriu pentru „Sorinaccio” si trupa gorjeana – prima repriza a fost dominata in cea mai mare masura de ploiesteni care au avut 3 mari ocazii, dupa care, in repriza secunda Pandurii au deschis scorul, urmand apoi a se baricada in stilul Sorin Cartu. Neortodox, dar eficient.

Ceahlaul 0-2 Steaua. Rezultatul este unul poate prea categoric, cred ca un 0-1 era potrivit pentru a reflecta situatia de pe teren. Steaua era sa o pateasca, dupa ce 80 de minute s-a chinuit cu nemtenii, insa pe final a intrat Kapetanos sia marcat in ultima parte a meciului, insa scorul n-avea sa ramana acesta – Toja a marcat dupa o actiune individuala de mare efect si frumuste. 0-2 pentru Steaua, care miercuri va juca la Motherwell, iar duminica in „Ghencea” contra lui CFR Cluj.