Overview: Cacati 1-2 Tigani

Dupa cum prea bine stiti, in tur scorul a fost 2-0 pentru Steaua intr-o partida in are numai o echipa a existat pe teren. Scandalurile s-au tinut lant inainte, in timpul si dupa meci, toate avand la baza rivalitatea socio-politica eterna dintre unguri si romani.

Returul a fost si mai dificil. In primul rand pentru „bomba dezamorsata”  in sectorul rezervat stelistilor din hotel, pe la 5 dimineata inaintea partidei. Se crede ca ungurii au premeditat toul doar pentru ca ros-albastrii sa nu fie odihniti, insa au uitat ca cei de la Ujpest nu devin mai periculosi in atac daca nu au dormit cateva ore rivalii. Meciul a curs fara emotii pentru romani, dupa pauza (moment in care a avut loc o schimbare extrem de necesara -Bicfalvi, inlocuit cu Onicas) romanii au inceput sa atace mai mult, iar golurile au venit – Szekely si Grzelak au punctat, iar cu cateva minute inainte de final au marcat si ungurii, insa doar pentru statistici.

Steaua va intalni formatia scotiana Motherwell joia viitoare, dupa ce acestia ia-au eliminat pe albanezii de la Flamurtari, scotul din a doua mansa uimind multa lume si dand ceva batai de cap stelistilor: 8-1!