Steaua – Ujpest (Dozsa) I

Meciul tur s-a terminat cu victoria romanilor, scor 2-0. Steaua a dominat tot meciul cap-coada si nimeni nu ma poate contrazice. Bozgorii n-au avut nici macar o jumatate de ocazie, doar in primele minute au avut ceva incursiune, dar pana la urma mingea a trecut la cativa metri buni de poarta, iar in a doua repriza cuplul de fundasi centrali romani i-au facut un cadou atacantilor adversi, insa ne-am putut da seama care era valoarea fotbalului bozgor. Totodata eu mi-am dat seama ca bozgorii nu sunt departe de romani la nivel de mentalitate, un grup de drogati care au calatorit cu trenul au inceput sa ne faca tigani, uitand ca ei provin originar din Mongolia, zona din care provine si Tamango. Cat despre reactia lui Kapetanos, el a facut ceva firesc, demn de premiat cu Ordinul „Steaua Romaniei” in grad de cavaler.

Surdu si Stancu au fost letali, au combinat foarte bine si se anunta a fi o solutie in atacul nationalei in cazul in care pe Mutu il doare iar in pulã cot.

Urmeaza meciul retur la Budapesta, joi 23.07.2009, iar peste ceva vreme va urma si turul urmator preliminar al Euro Ligii, unde Steaua o va intalni pe una dintre Flamurtari (Albania) sau Motherwell (Scotia).