Overview: Romania 2-3 Serbia

Seria rezultatelor bune pe stadionul „Farul” din Constanta s-a spart. 2-3 dupa un meci palpitant, bun pentru noi in repriza secunda, dezastruos in prima… Ce mai putem spune acum, dupa aceasta infrangere amara? „Ramane Piti?” este probabil cea mai rostita fraza din timpul celor 90 de minute. Un raspuns l-as putea da eu: Da, va ramane cel putin pana dupa meciul din Austria, mai departe probabil ca nici Mama Omida n-ar stii.

2-3 dupa un meci in care am oftat de zeci si sute de ori, inca de la startul meciului, cand in minutul 3 sarbii au avut un corner, iar in minutul 7 Pantelic a inscris dar din pozitie de ofsaid, semne ca Piti n-a prea nimerit-o! Semnele s-au adeverit, iar in minuul 18 Jovanovic a inscris cu paorta goala dupa bara lui Krasic. Pana prin minutul 40 am avut ceva ocazii: o deviere a lui Marica, o incursiune in careul sarbilor marca Mutu si un dribling urmat de o centrare ale lui Contra. Dupa minutul 40, jocul s-a intors spre poarta lui Lobby, iar cu un minut inainte de pauza, Dorel Stoica si-o baga in propria-i poarta, iar scorul e 0-2. La pauza a iesit Codrea, intrand Cristi Tanase, cea mai inspirata miscare a lui Piturca. Si incepem tare, sut Mutu la nici 60 de secunde de la fluierul de start, urmand ca la scurt timp Marica sa marcheze dupa o faza de fotbal de calitate. 1-2, iar ca moral suntem peste ce eram in primele 45 de minute. Urmeaza 10 minute in care nu prea am facut nimic, ne-am culcat pe o ureche, iar Serbia si-a marit avansul dupa golul lui Ivanovic. La nici 2 minute marea enigma a meciului, Florin Costea, ia galben (nu va juca miercuri), dupa care e schimbat cu Gigel Bucur. Peste 5 minute sarbii intra treptat cu fundul in poarta, nemaicontand in atacdupa ce iese Pantelic (atacant) si intra Subotic (inchizator). Minutul 74, iar Tanase cade aproape de careu, fault, iar Mutu centreaza parca spre nimeni, can, din pamant sare Stoica si inscrie in aceeasi poarta in care marcase si in prima repriza… Pana la final inaintam cu 4 atacanti, iar nou-intratul Marius Niculae cere la 2 faze cate un penalty, dar pana la final, doar accidentarea lui Contra a mai insemnat ceva. 2-3 si incepe, oficial, reconstructia echipei cu sau fara Piti. Notele mele pentru jucatori:

Romania: Lobont *,Contra *** , Stoica ** , Tamas *** , Rat * , Cocis – , Radoi ** , Codrea * , Costea – , Mutu **, Marica **, Niculae *, Tanase **, Bucur
Serbia: Stojkovic **, Obradovic *, Dragutinovic **, Vidic **, Ivanovic **, Jovanovic **, Krasic **, Stankovic *, Milijas **, Pantelic *, Zigic -, Subotic *, Jankovic *

Ca o concluzie, vreau sa subliniez o marlanie a unora, o bataie de joc la adresa unui baiat care s-a luptat saptamani intregi pentru a-si obtine cetatenia romana special pentru acest meci, la care a asistat toata familia jucatorului, dar a fost lasat in tribune, si practic, la prima convocare s-a ales cu o strangere de mana cu Basescu…